Siğil (HPV) Tehlikeli midir?

Siğil (HPV) Tehlikeli midir?

HPV (Kondilom): Viral bir enfeksiyon olup ciltle temasla geçmektedir. 100’ün üzerinde çeşidi vardır ve 40 tan fazla tipi cinsel ilişkiyle bulaşmaktdır. Centers of Disease Contorl and Prevention (CDC)’a göre dünyada erkek ve kadında cinsel yolla en sık bulaşan hastalıktır.

Klinik: HPV’nin neden olduğu siğiller çoğu zaman kendiliğinden iyileşmektedir. Genital siğilin iyileşmesi, virüsün vücuttan gittiğini göstermez. Bağışıklık sistemi zayıflamadıkça, genital siğil tekrarlamaz.

HPV’den korunma: Cinsel ilişkide prezervatif kullanma ve partner sayısının az olması HPV den korunmak için çok önemlidir. 26 yaşına kadar HPV aşısının uygulanması (Gardasil) genital siğil ve kadında rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olduğu bildirilmektedir.

Gardasil aşısı: Ülkemizde yeni kullanıma girmiştir. HPV tip 6,tip 11, tip16, tip 18 için koruyuculuğu vardır. Önerilen formu (Dünyada bazı ülkelerde 9 yaş ile 26 yaş arasında erkek ve kızlara koruyucu aşı olarak uygulanmaktadır) 3 doz şeklindedir. 0, 2. ay ve 6. ayda 3 doz olacak şekilde uygulanır. Ülkemizde sadece kadınların kullanımı için ruhsatlandırılmıştır. Ama riskli kadınların eşlrinde HPV'nin tehlikeli türü varsa, bu aşı erkeğe de yapılmalıdır.

Genital siğil tedavisi: Elektrokoterizasyon, kriyoterapi ya da solüsyon tedavisi önerile


İletişim Formu